В тази статия искам да обърна внимание на естествените имуностимулатори или как да се лекуваме без лекарства при настинки и грипове. Не съм лекар, но съм чел достатъчно на тази тема, като съм експериментирал с всички хранителни добавки изложени по-долу и резултата винаги е бил отличен. А и обикновено лекарите не са запознати с тези методи на лечение. Ефекта при това неконвенционално лечение и бил по-бърз и съм бил в кондиция след 2-3 дни на лечение.
Използването на конвенционалните лекарства за една част от заболяванията е неправилно, защото те или са неефективни и само потискат определени симптоми, а не лекуват или ако лекуват дадено заболяване, имат достатъчно много странични ефекти, което е предпоставка да се разболеем от нещо друго. В днешно време лекари, фармацевти и глупави реклами с усмихнати хора по телевизията се опитват да ни убедят как трябва да пием тонове лекарства за щяло и нещяло. Защо ли?Заради огромните печалби които генерира този бизнес разбира се. Фармацията е една безскрупулна и отчасти криминална структура, която генерира много повече приходи от бизнеса с наркотици, само че в случая по легален начин, а надценките при по-голямата част от лекарствата са по 10 000%. В продукт като Фервекса например и други подобни най-скъпото нещо е опаковката. Ползите от фармацията (няма спор, че има полза от нея) в днешно време са в разработването на една част от медикаментите и на животоспасяващите лекарства, които обаче обикновено са много скъпи за по-голямата част от хората и на практика те са изнудвани да намират пари за тези лекарства с цената на всичко. Много е лесно, когато ти „колиш и бесиш” да изнудваш някой, но най-малкото не е хуманно да го правиш.
Та да минем по същество. Първо трябва да открием причината поради която се разболяваме, за да решим проблема. Разболяваме се в даден момент, поради временно отслабване на нашата имунна система, която не може да се справи в борбата с определен вирус. За да се излекуваме трябва да стимулираме нашата имунна система да произвежда повече Т-лимфоцити, които се борят с вирусите. Ако например приемете Фервекс, в който има обикновен Парацетамол и ниско количество витамин C, той ще подтисне временно симптомите като хрема, кашлица или температура, но няма да стимулира вашата имунна система, което е решението на проблема в случая. Така „лечението“ на една настинка или лек грип може да се проточи със седмици, да прерасне в по-сериозно заболяване или да хронифицира, което вече е много опасно. Нека да ви запозная първо с нашата имунна система, какво представлява тя и как функционира или малко техническа информация по темата:
Защитна функция на кръвта. Имунитет
Когато в организма попаднат различни микроорганизми, чужди тела и др. , т. е. различни видове антигени, в плазмата (кръвта) се образуват особени белтъчни в-ва наречени антитела. В зависимост от действието им те се означават като антитоксини, аглутинини, преципитини и др. При повторно попадане на същия антиген се образува комплекс антиген-анти тяло, като антигенът губи своето увреждащо влияние. В такива случаи се говори за създаден имунитет, най-често при инфекциозни заболявания. Грипните вируси променят своята структура и за това не могат да бъдат разпознати от имунната ни система всеки път и да бъде изграден траен имунитет. Имунитета може да бъде вроден (в новородените се откриват антитела срещу някои антигени – напр. Аглутиногени) или придобит. Придобития имунитет е два вида:естествен и изкуствен. Антигените могат да бъдат обезвредени с помощта на два защитни механизма:специфичен и неспецифичен. Всеки от тях способства за развитието на хуморален и на клетъчен имунитет. Нас ни интересува специфичния защитен механизъм
Специфичен защитен механизъм
Специфичен хуморален имунитет
Осъществява се под влиянието на антитела, намиращи се в плазмата – т. нар. имуноглобулини, както и на антитела, изградени с участието на т. нар. B-лимфоцити. B-лимфоцитите се образуват в костния мозък, откъдето постъпват в лимфните тъкани.
Специфичен клетъчен имунитет
Свързан е с лимфоцитите на кръвта. Установено е, че след като се образуват в костния мозък, по-голямата част от лимфоцитите чрез кръвта достигат до тимуса, където се превръщат в имунокомпетентни Т-лимфоцити. Оттам те отново постъпват в кръвта. При допир с даден антиген Т-лимфоцитите се разрастват и образуват дъщерни клетки, част от които се свързват с антигена (в случая вируса) и го разрушават.
Друга част от Т-лимфоцитите са Т-клетки с имунологична памет – след първия контакт с антигена го „запомнят” за дълги години, но това не се отнася за грипните вируси. Основната жлеза, която произвежда Т-лимфоцитите и е отговорна за нашата имунна система е тимуса.
Тимус
Тимусът се намира зад гръдната кост. Най-голямото си развитие достига около пубертета (до 38 гр), след което инволюира при възрастни (до 6 гр). Съдържа лимфоидна тъкан, която продуцира лимфоцити. Кортикостероидите и половите хормони в това число и анаболните стероиди намаляват активността му и водят до неговата инволюция и атрофия. Отделяния от тимуса хормон тимозин влияе върху имунологичните реакции, стимулира образуването на лимфоцити и регулира половото съзряване. Ок, дотук с техническата част на въпроса. Да минем към практичната част или кои добавки и храни имат доказан имуностимулиращ ефект, повлияват имунната ни система и буквално ни лекуват за кратък период от време:
Л-аргинин – една аминокиселина със мощен имуностимулиращ ефект. Проучвания показват, че аргининът стимулира образуването на Т-лимфоцити и дори може да предизвика производство на Т-клетки-убийци, които да защитят организма от рак. Различни автори дават и различни дози при употреба на тази аминокиселина за тази цел, обикновено около 2 гр на прием до 2 пъти на ден. Аз мисля, че тази дозировка е ниска и приемам по 3-4 гр /3 пъти на ден на гладно.
Глутамин – аминокиселина, която освен в спорта се използва и с терапевтична цел при определени състояния. Изследвания на американски университети потвърждават имуностимулиращия ефект на Л-глутамин. Дозировката, която аз използвам е 5-10 гр до 3 пъти на ден.
Инозин – Много мощен имуностимулатор. Допреди 15 години се е използвал редовно за лечение на вирусни заболявания като грип и др. . В днешно време се употребява в сферата на спорта. Инозинът е пуринов нуклеозид и прекусор на АТФ. Участва в обмяната на въглехидратите, като повишава активността на редица ензими в цикъла на Кребс. Има антихипоксична и имуностимулираща активност. Намалява възпроизвеждането на някои вируси и скъсява протичането на вирусни инфекции. Дозировката е 50 мг на кг телесно тегло на ден при възрастни хора. Или ако тежите 100 кг трябва да приемете 5000 мг (обикновено това са 10 капсули по 500 мг) за целия ден, разделени на 3 приема преди хранене.
Мед – качествения мед има доказано имуностимулиращо действие. Добавяйте по 1 чаена лъжица към чайове. До 5-6 на ден.
Пчелен прашец – пчелния прашец е суперхрана. Изработва се от слюнчените жлези на пчелите. Съдържа 40% протеин, много минерали и витамини. Пчелния прашец е мощен имуностимулатор и действа като естествен антибиотик. Дава се като дозировка по 1 с. л. на ден в няколко приема. Аз използвам 1 чаена лъжица 3 пъти на ден.
Витамин C – при грипни заболявания приемайте до 5-6 гр на ден разделени на 3-4 приема.
Витамин А – 10000 единици на ден разделени на 2 приема.
Витаминно-минерален комплекс – поне 3-4 таблетки, ако употребявате обикновен такъв комплекс с количество 100% от RDA на витамините и минералите.
Билките: билковите чайове от векове се използват за лечение при различни заболявания. Може да се употребяват различни комбинации от билки под формата на чайове при грипни заболявания до 5-6 пъти на ден.
Храненето:Храненето ви трябва да съдържа на първо място белтъчини, които изграждат и Т-лимфоцитите, после въглехидрати, плодове и зеленчуци. В него не трябва да присъстват богати на мазнини храни, които затрудняват храносмилането и работата на черния дроб. Храносмилането е енергоемък процес, който може да консумира до 30% от ежедневно приеманите ккал.
Има информация за имуностимулиращ ефект на жен-шена и джинджифила, но аз лично нямам опит с тях.
Ехинацеята като билка рекламирана като имуностимулатор е с недоказан ефект и някои изследвания дори показват, че може да бъде вредна при прием при грипни състояния.
Най-лошия ви избор при грип е да приемате антибиотици, масова безотговорна практика на повечето лекари, които изписват тези медикаменти за щяло и нещяло, защото при неправилна употреба лесно се развива резистентност, което означава, че вирусите се научават как да правят антибиотика неефективен и вече като цяло подлежат много по-трудно на лечение.
Това е една в по-голямата си част научнообоснована информация съчетана с моя опит. Опитайте и решете сами дали си струва да се приемат конвенционални лекарства. Обикновено лечението при мен не е било по-дълго от 3-4 дни.
No responses yet