КАК СИЛОВИТЕ ТРЕНИРОВКИ НИ ПРАВЯТ ПО-УМНИ

Интересен сбор от изследвания от 2019 г, които доказват подобряването на когнитивните ни способности посредством силовите тренировки. Или как те ни правят по-интелигентни.

Когнитивните умения са набор от умствени умения, които се отнасят към начина, по който мозъкът ни се справя с информацията около нас – това включва минали преживявания, какво възприемаме със сетивата си, мислите и начинът ни на разсъждаване.

Когнитивните умения, наричани още когнитивни способности, когнитивни функции или когнитивни възможности, са умствени умения, използвани за придобиване на знание, манипулиране на информация, разсъждаване и решаване на проблеми.

Повечето от тези когнитивни умения в основата си разчитат на паметта, но има и други – като внимание, контрол върху емоциите и възприятията. Когнитивните умения могат да бъдат считани за средствата, с които човек се учи.

  • Доказано е, че редовните силови тренировки могат да предотвратят развитие на болестта на Алцхаймер и деменция в по-късна възраст, а при развитието на тези болести посредством тренировките с тежести може да бъде спряно прогресирането им.
  • Други изследвания от 2014 г потвърждават, че силовите тренировки могат да увеличат коефициента ни на интелигентност с 10% посредством подобряване бързината на възбудимостта на невроните в мозъка, повишено освобождаване на невротрансмитери и повишена бързина на реакцията при мисловните процеси. Функционирането на неврона е свързано с неговата способност да приема и предава електрически импулси. Физическите упражнения подобряват тези му функции.
  •  

Част от информацията в изследванията:

По отношение на натоварването, на поведенческо ниво се наблюдава, че силови упражнения с умерено натоварване (70 до 100% от 10RM, 10RM = натоварването, необходимо за 10 повторения до максимално изтощение) подобрява скоростта на обработка на мозъка ни, докато силовите тренировки с ниско натоварване (40% от 10RM) подобряват изпълнителните функции. Освен това се съобщава, че подобренията в изпълнителните функции са по-големи след тренировка с тежести с умерено натоварване (70% от 10RM), отколкото с ниско натоварване (40% от 10RM) Констатацията, че с умерени натоварвания са особено полезни за когнитивното представяне, се подкрепя от наблюдението, че упражненията за съпротива с умерени натоварвания (60% 1RM) водят до по-големи положителни ефекти върху когнитивните функции (т.е. интерферентен резултат на Stroop) в сравнение с упражненията за съпротива с по-тежки натоварвания (≥ 75% 1RM).

  • По отношение на честотата, на поведенческо ниво силовите тренировки три пъти седмично са по-ефективни от тренировките два пъти седмично.
  • В обобщение силовите тренировки са мощни стратегии при физическа интервенция за предизвикване на значими функционални мозъчни промени, особено във фронталния дял, които са придружени от подобрения в изпълнителните функции. Освен това, въз основа на прегледаните проучвания, тренировките с тежести водят до по-ниска атрофия на бялото вещество и по-малки обеми на лезии на бялото вещество. По-нататъшни изследвания относно силовите тренировки трябва да бъдат концентрирани върху познанието и основните невробиологични механизми (напр. функционални и/или структурни мозъчни промени). Такива бъдещи изследвания трябва също така да се съсредоточат върху ефектите от системно манипулиране на променливите за упражнения и тренировки (връзка доза-отговор).

Най-важното е, че редовното извършване на силови тренировки през целия живот изглежда е наложително за осигуряване на физическо и мозъчно здраве, тъй като е доказано, че мускулната слабост в ранните години от живота (напр. юношеството) е свързана с увреждане на мозъка в по-късен етап на живот ни (напр. след 30 години) и дори 4 седмици физическо бездействие напълно обръщат физическите и когнитивни подобрения на 22-седмично трениране с тежести. (Functional and/or structural brain changes in response to resistance exercises and resistance training lead to cognitive improvements – a systematic review“, 2019 г, Fabian Herold и колеги)

CATEGORIES:

Статии

Tags:

Comments are closed

Latest Comments

Няма коментари за показване.