Спортен травматизъм – профилактика на спортния травматизъм

В три основни насоки трябва да се търсят средствата за профилактика на спортния травматизъм:

  1. На първо място е системния и квалифициран спортно-медицински контрол:редовно извършване на медицински прегледи и консултации.
  2. Ако тренирате с треньор – на второ място е квалификацията на спортните специалисти, които организират и провеждат спортните занимания:те трябва да имат необходимата педагогическа, спортно-техническа, медикобиологическа и психологическа подготовка в признати учебни заведения.
  3. На трето място спортуващите трябва да са здрави и да имат или да получат добра физическа кондиция. Физическата кондиция се оценява по 4 основни показатели с помощта на тестове на Еврофит или с други критерии. Тези основни параметри са:

– издръжливост на организма чрез тестиране на аеробната мощ на кардиореспираторната система;

– сила и силова издръжливост на мускулите;

– гъвкавост;

– състав на телесната маса и % на телесните мазнини;

Съществуват различни класификации за причините на спорните травми:

Около 30-60% от спортните травми се дължат на методични грешки. Тяхното избягване осигурява добрата профилактика на спортните травми. Затова трябва да се спазват следните основни правила:

  • Да не се нарушават основните педагогически принципи:системност, постепенност, индивидуален подход и др. .
  • В тренировките, особено при спортуване за здраве, трябва да има правилно съотношение между тяхната продължителност (обем), честота и интензивност. При увеличаване продължителността трябва да се намалява тяхната честота и/или интензивност и/или продължителност. При увеличаване интензивността на тренировката се намалява нейния обем и/или честота.
  • В тренировката трябва да се отделя време за развитие на силата на мускулите и за укрепване на ставните връзки и ставите, които са най-натоварени за даден вид спорт.
  • Работата за сила и гъвкавост, независимо от вида спорт осигурява добра профилактика на травматизма.
  • Избягване на форсирани тренировки с рязко увеличаване на техния обем, честота и интензивност.
  • Обучение в правилна техника.
  • Загряване.
  • В тренировъчния план трябва да има време и средства за пълноценно възстановяване.

За всички, които се колебаят към кой да се обърнат при различни по сложност травми  (от възпаления до увреждания на коляно,  менискус,  кръстни връзки и хрущял) това е човекът, който има над 20-годишен опит в областта – Венцислав Тимушев – един изключителен специалист и мой приятел.

Венцислав Тимушев може да бъде намерен в специализирана болница „Проф. Шойлев”, както и на служебен. тел. за връзка: 0899 44 15 39

https://www.ortoped.bg/

CATEGORIES:

Статии

Tags:

No responses yet

Вашият коментар

Latest Comments

Няма коментари за показване.