Темата ще е интересна за доста хора, като е свързана директно с храненето или доколко вредна може да бъде захарта. Дали може индиректно да повлияе развитието на рак или други болести свързани с имунната ни система, дори и на обикновени настинки и грип, както и на психични проблеми и регулации на настроението ни? Може ли да се установи индиректна връзка между приема на захар и смъртността от Ковид? Тук ще се опитам да дам отговори на тази съвкупност от важни въпроси, които засягат повечето хора по света. Защото може би над 80% от хората по света приемат ежедневно захар, в Европа и САЩ обикновено в сериозни количества. Статистиките показват, че над 80% от хората консумират около 400 гр въглехидрати на ден, като 40% от тях са захари. Тоест средния човек консумира около 160 гр захар на ден – едно сериозно количество. Но това едва ли е изненадващо при положение, че в един литър Кока Кола има 100-110 гр захар. Нещата по отношение на приема на захар отдавна са излезли извън всякакви нормални граници в Европа и САЩ. По-голямата част от хората не знаят нищо за правилното хранене. Не знаят какво са белтъчини, есенциални мазнини, да не говорим за сложни думи като аминокиселини. Една част от тези хора са болни всеки месец от настинки и грипове. Тук дори бих стигнал и по-далеч – смятам, че голяма част от епидемиите от грип, както и лавинообразното развитие на рак в полседните десетилетия са директно или косвено свързани с приема на захар при повечето хора и имунния отговор на организма ни. Ще обясня и защо. Темата е много обширна и по нея може да се напише една малка книга. Не знам дали е възможно да бъде изчерпана с една статия, но ще се опитам да напиша повечето важни неща по нея. Тя ще се върти около чревната ни флора или т.нар. микробиом, но ще е свързана и основно с приема на захар. Реших и да разделя статията в две части понеже материала не е малко. В първата част ще говоря за негативите и патологиите, докато във втората ще напиша как можем да подобрим работата на микробиома ни и да не допускаме развиване на различни заболявания.
В последните няколко години започна доста да се говори за микробиома. Какво представлява той или т.нар. Чревна флора – това е съвкупност от всички микроорганизми, които обитават нашите черва. Броят им достига до няколко милиарда на кубичен см. В организма ни има 30 трилиона бактерии. Повечето от тях са симбионти, които се хранят с непълно разградените все още остатъци от храната ни, а в замяна предоставят на организма ни напълно разградени вещества и някои витамини като К и B12. Някои животни като коня и заека са напълно зависими от своето нормално функциониране на чревната флора – без нея те не могат да усвоят целулозата от растенията. Освен симбионти в състава на микробиома влизат и много патогени, които предизвикват различни видове болести и една част от видовете рак. При нормални условия те не са в състояние да предизвикат развитието на болести, но при нарушена функция на чревната ни флора се развиват бързо и предизвикват заболяване. Защо е толкова важна нашата чревна флора. Със сигурност голяма част от хората я свързват само със стомашно-чревни заболявания, но тя регулира много повече неща.
Микробиома регулира следните функции в организма ни:
– Регулира имунната система
– Промените в състава и функцията на чревната микробиота са свързани със сърдечно-съдови заболявания, включително атеросклероза, хипертония и сърдечна недостатъчност
– Нарушенията при микробиома от постоянния прием на захар водят до системно възпаление, породено от метаболитна ендотоксемия, което води до увеличена продукция на свободни кислородни и азотни радикали и в резултат на това – до нарушения в сперматогенезата и до намалени плазмени концентрации на тестостерон
– Защитава организма от инфекции
– Управлява метаболизма и дори регулира чувството за глад
– Има сериозно въздействие върху мозъка, като управлява настроението, поведението на невроните и нашите чувства и мисли. При нарушения във функцията му се стига до депресии, тревожност и апатия – състояния, които се асоциират с високия прием на захар
– Поддържа чревната цялост и бариерната функция на кожата
– Осигурява полезни мастни киселини като бутират
Виждаме всъщност, че правилното функциониране на чревната ни флора контролира в голяма степен нашето здраве. От най-голямо значение е имунната ни система. Там нещата при нарушение в съотношението на вредни/полезни бактерии бързо може да си проличи и такова нарушение най-вероятно имат над 80% от хората.
Какво влияе негативно на чревната ни флора – един от основните фактори и може би най-значим е редовния прием на захар, защото този процес при голяма част от хората е постоянен, тоест ежедневен. Всички други фактори могат да бъдат контролирани в определена част от времето:
– стрес
– преработените храни и полуфабрикатите
– прием на антибиотици
– червеното месо в големи количества посредством съдържанието на N -гликолилневраминовата киселина (Neu5Gc) може да влоши състоянието на микробиома. Но само когато се консумира в големи количества. На същото мнение съм, че умерено до ниско количество червено месо е полезно за нас. А за хората, които искат да бъдат напълно сигурни по отношение на микробиома си могат да се хранят с умерени количества бяло месо или риба.
– затлъстяване
– цигарите са проблем – отказването им подобрява два пъти разнообразието на определени полезни бактерии в рамките на 9 седмици
– алкохола при част от употребяващите намалява с до 27% определени полезни бактерии
– недостатъчния сън е проблем
– оказва се, че и спорта и движението подобряват значително микробиома и съответно заседналия начин на живот вреди. При спортисти са открити два пъти по-голям брой полезни бактериални семейства, отколкото при неспортуващи хора. Интересно е значителното увеличаване на Akkermansia – една бактерия която влияе на метаболизма и служи за превенция от затлъстяване.
Ако изключим всички други фактори, които могат да са преходни всъщност нещото, което при голяма част от хората остава константно е приема на захар. Какво причинява захарта на чревната ни флора.
Първо да дам определение за захар – тук става въпрос както за обикновената бяла захар, така и за фруктозата в плодовете. Плодовете в малки количества могат да са полезни, но в големи количества могат да се окажат проблем за здравето ни. Съвсем друго нещо са зеленчуците за които ще говоря във втората част на статията.
От постоянният прием на захар се увеличава т. нар. Proteobacteria – това са група от вредни бактерии, които образуват малка част от микробиома, но повишението при тях има много сериозен негативен ефект. Захарта увеличава значително нивата им.
Намаляване на Bacteroidetes – една от най-големите групи полезни бактерии, които намаляват при приема на захари. Родът е свързан с множество ползи за здравето, включително понижаване на възпалителните реакции в червата.
Балансът между Proteobacteria и Bacteroidetes играе роля в поддържането на имунологичната хомеостаза и целостта на епитела в чревната лигавица. Нещо повече – дисбаланса между тези две групи бактерии може да доведе до Метаболитна ендотоксемия и Неалкохолна мастна чернодробна болест (NAFLD), която вече е фактор номер 1 за чернодробните заболявания. Интересно е, че тези промени настъпват без наддаване на тегло, което води до така нареченото затлъстяване с нормално тегло също и до метаболитен синдром без да имаме изявено затлъстяване и до сърдечна дисфункция. Метаболитната ендотоксемия от друга страна представлява увеличена пропускливост на червата – възпалителен процес и води също до нарушения в сперматогенезата и до намалени плазмени концентрации на тестостерон, като предизвиква и стерилитет при мъжа. Тук вече откриваме едни съвсем различни негативи от приема на захари – имаме нарушения и в хормоналния баланс и това дори може да стане без наддаване на тегло.
Какво се случва когато имаме негативен дисбаланс между добрите и лошите бактерии в микробиома ни. Няколко неща:
– На първо четене се образуват възпаления. Същите възпаления за които говори американския биохимик Бари Сиърс в книгите си за Зоната. По принцип тези възпаления са нужни на организма, за да произвежда антитела и за да работи нашата имунна система посредсвом образуване на Т-клетки и левкоцити. Когато обаче те са постоянни, неконтролируеми и задълбочени имунната ни система отслабва.
– Втория голям проблем са спящите патогени – това са бактериите, които предизвикват заболявания. Когато всичко е наред с нашия микробиом те не са активни и при леки възпалителни реакции клетките на имунната система лесно ги убиват. Когато обаче имунната ни система отслабва и микробиома е в дисбаланс за дълго време, тогава много от тези бактерии се установяват успешно и започват да развиват различни заболявания, като след години неправилно хранене са отговорни за развитието на няколко вида рак. Такъв е случая с Clostridium difficile отговорна за рака на дебелото черво, както и Bacteroides fragilis , Streptococcus gallolyticus, Streptococcus bovis и Fusobacterium nucleatum, които започват да се развиват при нарушения в микробиома. Helicobacter pylori е бактерия, която носят 50% от хората и е отговорна за рака на стомаха, който е петия най-разпространен рак в света. Тя също се активира при нарушения в нашия микробиом.
– Разбира се никой не може да ни гарантира, че няма да се разболеем от рак, защото биохимичните взаимодействия в оргазнизма ни за равитието му са доста сложни, но винаги можем да минимализраме до голяма степен факторите за неговото развитие.
– При отслабена имунна система вече е много по-лесно да се разболеем и от различни видове настинки, грип, Ковид и т.н. Затова консумиращите захар обикновено боледуват много по-често от хората, които избягват захарта. Веднага забелязах това и по себе си. От близо 2 години много рядко ям захар и не мога да се разболея. Докато всички хора около мен бяха болни дори и от Ковид аз не успях да се разболея нито един път през последните 2 години. Едва ли мога да бъда някаква представителна извадка, но това са личните ми впечатления.
Нещо интересно относно различните начини на хранене:
– При Карнивор диета основана на прием само на месо, малко яйца и някои млечни продукти, но изключваща всякакви зеленчуци, ядки, бобови храни настъпва нарушение в микробиома ни
– Обратно, при кетогенните диети придружени с прием на зеленчуци, ядки, малко бобови храни, малко плодове настъпват сериозни подобрения в нашия микробиом. Но за тях ще говоря във втората част на статията. Яйцата също представляват много интересна храна за подобряване на микробиома
– Диета Зоната също може да бъде един от най-добрите варианти за поддържане на добър микробиом
Comments are closed